ERASMUS+

ERASMUS+    Naszego projektu ciąg dalszy…

 

W zdrowym ciele zdrowy duch” – także w Bułgarii
Przedstawiciele czterech krajów, Polski, Bułgarii, Rumunii oraz Turcji, uczestniczyli w międzynarodowym spotkaniu edukacyjnym w bułgarskim mieście Vellingrad w ramach projektu Erasmus + .

 

Nysę reprezentowała kadra pedagogiczna Diecezjalnego Liceum Humanistycznego na czele z dyrektorem szkoły, ks. Henrykiem Wolffem. Koordynatorem grupy polskiej, w skład której weszli nauczyciele DLH Małgorzata Salachna, Sylwia Pieczarka, Barbara Luchowska, Janusz Toczek, była nauczycielka języka angielskiego, Magdalena Gromuł. Celem międzynarodowego partnerstwa w projekcie jest propagowanie zdrowego stylu życia poprzez sport i zdrowe odżywianie się oraz poznawanie różnych kultur. Nauczyciele z państw, które wzięły udział   w projekcie gościli w Nysie w ubiegłym roku. Tym razem w dniach 19-23 października 2015 r.  spotkali się w Velingradzie (bułg. Велинград) – położonym w południowo-zachodniej Bułgarii, w Rodopach, ok. 120 km od Sofii.  Miasto jest znanym uzdrowiskiem, odwiedzanym przez turystów miejscowych i zagranicznych. Velingrad otoczony jest pasmem niskich gór, gdzie przez cały rok, uprawiane są wyczynowo i rekreacyjnie różne dyscypliny sportu.

 

Podczas pobytu w Bułgarii nysianie odwiedzili szkołę św. Cyryla i Metodego w Velingradzie, w której kształcą się dzieci i młodzież od pierwszej klasy szkoły podstawowej do klas maturalnych. Placówka ma duże osiągnięcia sportowe, rozwija talenty piłkarskie, tenisowe oraz narciarskie. Polacy, Rumunii i Turcy zostali powitani chlebem przez nauczycieli i uczniów ubranych w tradycyjne stroje. Partnerzy projektu mieli okazję szczegółowo zapoznać się z funkcjonowaniem oświaty i organizacją pracy placówek oświatowych w Bułgarii. Dzieci z Velingradu prezentowały piosenki i wierszyki, charakterystyczne dla ich regionu.
Poznając kulturę bułgarską nauczyciele mieli okazję odwiedzić Plovdiv, drugie po Sofii pod względem liczby mieszkańców miasto Bułgarii i jedno z najstarszych w tym kraju. To ważny ośrodek gospodarczy i naukowo-kulturowy kraju (5 szkół wyższych, port lotniczy, węzeł kolejowy i drogowy). W mieście od 1882 r. odbywają się m.in. Targi Płowdiwskie, tu  założono pierwszą szkołę bułgarską. Nysianie zobaczyli piękny stary teatr na wzór antycznego oraz Stare Miasto z ciekawą architekturą kamienic, wśród których prezentowane są tradycyjne ludowe rękodzieła. W mieście jest m.in. Cerkiew Świętych Konstantyna i Heleny oraz Cerkiew św. Mariny, a także liczne muzea.

 

Podsumowaniem wizyty były rozmowy na temat dotychczasowego przebiegu  projektu Erasmus +,  który jest obecnie w połowie realizacji i przyszłych przedsięwzięć. Wszyscy uczestnicy otrzymali certyfikaty potwierdzające udział w projekcie. Ustalono, że wiosną 2016 roku zorganizowane zostanie kolejne spotkanie,  również w Velingradzie, tym razem młodzieży i opiekunów. Partnerzy projektu podkreślali, że Bułgarzy to mili i gościnni ludzie.

 

 

Sylwia Pieczarka

 

Komentowanie jest wyłączone