KONTYNUACJA NASZEGO PROJEKTU – ERASMUS+ Strong body-Healthy life czyli w Zdrowym ciele, zdrowy duch.

W dniach 10 – 15 kwietnia br. dziesięcioro uczniów z Diecezjalnego Liceum Humanistycznego w Nysie – Adrian Gutowski, Ania Pietrzyk, Daria Majkut, Hania Barska, Wojtek Żórawski, Hubert Szyller, Kasia Rudkowska i Karolina Sadłowska pod opieką nauczycieli –  Magdaleny Gromuł ,  Barbary Zmorawskiej oraz  Tomasza Zuwały gościło w Velingradzie, niewielkim bułgarskim miasteczku słynącym ze źródeł termalnych, w ramach projektu Erasmus+. Niestety był to już ostatni nasz wyjazd w ramach tego unijnego projektu.

 

Projekt o nazwie „Strong Body and Healthy Life” ma na celu pogłębienie wiedzy młodych ludzi      z różnych krajów na temat zdrowego żywienia i aktywnego trybu życia oraz międzynarodową integrację poprzez wspólną naukę i zabawę.

 

Współpraca między szkołami z Polski, Rumunii, Turcji i Bułgarii rozpoczęła się już w 2014 roku, a sam wyjazd był poprzedzony wielomiesięcznymi przygotowaniami. Uczniowie musieli m.in. nakręcić film promujący Nysę jako aktywne, sportowe miasto, wykonać prezentację o działaniach wymagających wysiłku fizycznego, które podjęli podczas rozmaitych wycieczek szkolnych oraz przygotować wystąpienie o sportowcach ze swojej szkoły.

 

Nyscy uczniowie prezentowali swoją pracę podczas licznych konferencji, które odbywały się w bułgarskiej szkole im. Cyryla i Metodego. Mieli również możliwość dowiedzieć się jak aktywnie spędzają czas ich rówieśnicy z innych krajów.

 

Gospodarze przygotowali, oprócz naukowych wykładów, wiele innych atrakcji m.in. rozgrywki sportowe w drużynach międzynarodowych, oprowadzanie po ich szkole, wycieczka do Plovdiv – miasta, które będzie europejską stolicą kultury w 2019 r. oraz nad jezioro o nazwie Kleptuza, które jest jednym z symboli Velingradu, przedstawienie teatralne w jęyku angielskim, spotkanie z młodymi sportowcami.

 

Uczniowie Diecezjalnego Liceum mieli okazję do spróbowania lokalnych przysmaków oraz do integracji na przykład podczas dyskoteki zorganizowanej przez Tomę Chonkova  – jednego z bułgarskich nauczycieli czy podczas wspólnej nauki tańców narodowych.

Wyjazd był dla uczniów wspaniałym doświadczeniem – zetknęli się z różnymi kulturami, poznali wielu nowych ludzi, zdobyli nowe umiejętności oraz mieli okazję w praktyce wykorzystać język angielski, którego uczą się w szkole.

 

Projekt Erasmus+ ma jednak charakter długofalowy, więc przed nyskimi uczniami jeszcze dużo pracy. Mają oni w planach m.in. wykonanie planszy dotyczących zawartości cukru w różnych napojach, przygotowanie ulotek dotyczących projektu oraz wyjścia do przedszkoli i szkół podstawowych, by promować wśród najmłodszych zdrowy styl życia.

 

 

Karolina Sadłowska

 

Komentowanie jest wyłączone