„Bez myślenia niewiele można się nauczyć. Bez czytania niewiele jest do przemyślenia” [Russell L. Ackaff]
Szanowni Państwo!
Nasza szkolna biblioteka otrzymała dofiansowanie w wysokości 8 000 zł z „Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa 2.0 na lata 2021 – 2025” na zakup nowości wydawniczych do szkolnej biblioteki oraz realizację działań promujących czytelnictwo.
Narodowy Program Rozwoju Czytelnictwa jest odpowiedzią na niski poziom czytelnictwa wśród Polaków. Badania pokazują, że im wcześniejszy systematyczny kontakt mają dzieci z kisażkami, tym chętniej sięgają po książki jako dorośli. Dlatego niezbędne jest promowanie i wspieranie rozwoju czytelnictwa wśród dzieci i młodzieży. Program, do którego przystąpiliśmy tworzy warunki do rozwoju czytelnictwa i oznacza większą dostępność książek.
W ramach dotacji biblioteka szkolna wzbogaciła się o liczne nowe książi, a wśród nich są: lektury, literatura piękna, literatura popularnonaukowa (książki z dziedziny psychologii, poradniki dla młodzieży), książki historyczne i przyrodnicze. Zakupione zostały także elementy wyposażenia biblioteki, które mają poprawić jej funkcjonalność i odbiór przez czytelników.
Szanowni Państwo, rozpowszechnianie czytelnictwa jest nasza wspólną sprawą – nauczycieli i rodziców, ponieważ tylko wtedy przyniesie pożądany efekt w postaci dojrzałego czytelnika. Nie zapominajmy, że pierwszy kontakt dziecka z książką ma miejsce właśnie w domu rodzinnym. Nauka w szkole to kolejny etap, w którym możemy utrwalać u małych czytelników zamiłowanie do książek. Wyrobienie nawyku regularnego czytania i sprawienie, aby książki były dla dziecka ważne, może się udać tylko dzięki zgodnej współpracy domu i szkoły.
Jak wiele zalet posiada książka, trudno byłoby wymienić. Książka wpływa na psychikę, pomaga w kształceniu umysłu, pobudza sferę emocjonalną, jest nośnikiem informacji, zmusza do uruchomienia wyobraźni, sprzyja refleksji, kształtuje osobistą wizję świata i system wartości.
Jak wykazały jedne z przeprowadzonych badań, czytanie wpływa na spadek poziomu hormonów stresu. Wystarczy czytać zaledwie kilkanaście minut dziennie, a poziom hormonów stresu zmniejsza się nawet do 70%. Inne badanie, przeprowadzone przez NEA (amerykańską agencję wspierającą sztukę) ukazuje, że ludzie, którzy regularnie czytają, są znacznie bardziej zaangażowani obywatelsko i kulturowo. Charakteryzują się większą swobodą wypowiedzi i elokwencją, co podnosi samoocenę i przekłada się na nowe możliwości, zwiększając szanse na dowolnie określony sukces w życiu.
Zachęcam Państwa do rozmów z dziećmi na temat czytania oraz przeczytanych książek, wyrabiania w dzieciach nawyku korzystania z księgozbioru szkolnej biblioteki, a także innych bibliotek oraz księgarń.
Stwórzmy dziecku jego własną biblioteczkę. Niech to będzie półka przeznaczona wyłącznie na książki (na początku – bajki). Nie musimy kupować drogich książek. Możemy ich poszukać na kiermaszach czy w antykwariatach. Jeśli chcemy dać dziecku prezent, kupmy mu książkę. Na pewno będzie się cieszyło, kiedy przeczyta ją z rodzicem.
Gorąco zachęcam do odwiedzania szkolnej biblioteki i korzystania z jej bogatego księgozbioru.
Nauczyciel bibliotekarz: Violetta Kowalik